Tuesday, March 12, 2013

Suomen viralliset liputuspäivät ehk Soome ametlikud lipuheiskamise päevadd


Sellise püha toimingu kui lipuheiskamise puhul ei saa kuidagi laskuda nii madalale et väita nagu oleks eesti ja soome keel üliväga sarnased ja mõned sõnad lausa samasugused. Liputus siis tähendab lipu heiskamist, ja soome keeles on  ametlikult paika pandud sarnane  kohustuslik toiming  nagu
`´Näinä päivinä valtion virastot ja laitokset on lailla velvoitettu liputtamaan`´.
Soomlased armastavad oma lippu, ja oma maa ja lipu värve väga . Ja seda armastust näeb ja kohtab siin ringi liikudes igal sammul. Isegi lillekastidesse valitakse lilli tihti sinistes ja valgetes toonides, tavaliselt eriti võõrasemasid. Kuigi soome rahvuslill on ju kaunis piibeleht.
 Lipuheiskamise päevad on ka kalendris ära märgitud ja tundub et neid on üsna rohkesti. Sest ikka ja jälle näen  siin ja seal lippusid lehvimas. Võibolla ka sellepärast et meil haigla õuel on ka lipuvarras nii et lihtsalt jääb enam silma kui lipp mastis on. No paljudes kohtades lehvivad lipud ka muudel päevadel, näiteks paljudel  õuedel, ka meie maja ees. Ja seda on nii armas näha nii  siin kui  ka kodus Eestimaal.

Ametlikud lipuheiskamise päevad e lipupühad  Soomes on  kuuel pidulikul  kalendripäeval, valimiste päevadel  ja vabariigi presidendi ametisseastumise päeval.
Need kuus kalendri lipupüha on  järgmised   -

Soome kultuuri päev, Kalevala päev 28 veebruaril
Soome töö päev,  1 mail. Volbriöö
emadepäev , maikuu teine pühapäev
Kaitseväe lipupüha e Gustaf Mannerheimi päev 4. juunil
Soome lipu päev, Jaanilaupäev 20-26 juunil
Soome iseseisvuspäev, 6. detsember
Valimiste päevad, mil toimuvad kohalikud valimised, seadusandliku kogu valimised, presidendivalimised, Euroopa Parlamendi valimised, referendumid, vabariigi presidendi ametisseastumise päev.
Kuna soomes langeb Jaanipäev alati nädala lõppu, siis sellest ka Jaanilaupäeva  liikuvus kalendripäevana.

Nendele lisaks on veel nn. väljakujunenud e kindlad lipupäevad, ja neidki on üsna mitmeid nii et pole imestada et lippusid nii tihti lehvimas näeb.


 J.L. Runebergi päev, 5. veebruaril

 Soolise võrdõiguslikkuse päev, Minna Canthi 19. päeval märts
     soome keele päev, Mikael Agricola ja Elias Lönnroti päev 9. aprill
     riiklik veteranide  mälestamise päev, 27. aprill
     Euroopa päev, 9. mail
     soomluse päev, LR Snellmanin päeval 12. mail
     langenute mälestuspäev, mai kolmandal pühapäeval
     luule ja suve päev, Eino Leino mälestuspäev 6. juulil
     Soome kirjanduse päev, Aleksis Kivi päev 10. oktoobril
     Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni päev, 24. oktoobril
     rootsluse päev, 6. novembril
     Isadepäev, novembri teisel pühapäeval
     Soome muusika päev, Jean Sibeliuse päeval 8. dets.


Sõnad `´soomlus ja rootslus `` kõlavad küll nii halvasti ja koomiliselt eesti keeles, antagu mulle andeks et ma paremat vastet ei leia. Aga, nagu ajalooliselt paika on pandud, ei saa soomlased ega soomlus kuidagi läbi ilma rootsluseta ja tänapäevalgi eksisteerivad nad käsikäes ja tähistavad oma mõlemaid rahvuslikkuse pidupäevi. 

Ühest järjekordsest lipupäevast, Runebergi päevast , tahaksingi jutustada pikemalt ühes järgmises postituses. Kuna Runebergil on Porvooga nii palju ühist.  
  


 

         


No comments: